Logo KČT KLUB ČESKÝCH TURISTŮ

Značky
Erb města Hořice

Zimní přejezd Zvičiny a zimní táboření na Zvičině 2022

41. zimní přejezd - přechod Zvičiny 8. ledna 2022 a 24. zimní táboření na Zvičině 7. - 9. ledna 2022. Leták ke stažení zde.

Zimní Zvičina přilákala turisty i nocležníky

Za příznivého jasného počasí, mírného poprašku sněhu a lehce mrazivých teprot -3 až -5 stupňů Celsia se během letošní druhé soboty 8. ledna uskutečnil již tradiční 41. ročník "Zimního přejezdu-přechodu Zvičiny". Tentokrát za solidní účasti 171 platících účastníků. Při souběžném 24. ročníku "Zimního táboření" se utábořilo od pátku 7. do neděle 9. ledna na Zvičině v 15 stanech 32 zálesáků, přičemž 3 borci přespali dokonce pod širákem.

Všem účastníkům těchto akcí bylo odměnou příjemné, přátelské prostředí, podání tradiční gulášové polévky na zahřátí, obdarování jmenným diplomem a památečním odznakem pochodu. A především získání jedinečného pocitu z pohybu v hezké přírodě, pro táborníky pak nezapomenutelného zážitku z nevšedního dobrodružství.

Děkujeme všem za účast a bude-li situace příznivá, těšíme se na viděnou v sobotu 23. dubna 2022 na 48. ročníku turistického pochodu "O Žižkův štít".

Jiří Krejcar

24. ročník zimního táboření na Zvičině

Od pátku 7. do neděle 9. ledna 2022 se konal 24. ročník zimního táboření na Zvičině. Tuto tradici založil v lednu roku 1998 Milan polák z Hořic, a proto dnes nese název memoriál Milana Poláka. Měl jsem tu čest ve třech ročnících, v letech 1999-2001, sdílet s Milanem jeden stan. Bohužel Milan stihl uspořádat pouze první čtyři ročníky, poslední ve dnech 12. - 14. ledna 2001, neboť v tomtéž roce dne 8. července na jednom ze svých výšlapů za smírčími kříži, kterých byl velkým milovníkem a znalcem, náhle umírá u obce Osečná nedaleko Českého Dubu. Kamarádi mu na tomto místě na jeho paměť postavili pomník v podobě smírčího kříže.

Od roku 2002 se ujal organizování zimního táboření na Zvičině Vláďa Sluka z Lázní Bělohradu, dnes člen KČT v Nové Pace. Vláďa se samozřejmě účastnil i všech čtyř prvních ročníků táboření s Milanem Polákem. Původně se obě noci tábořilo na vrchu Zvičina nedaleko kostelíka sv. Jana Nepomuckého, v posledních letech je ale akce organizovaná jako putovní. První noc se táboří někde v okolí Zvičiny (většinou přibližně do 10 km) a v sobotu se táborníci přesouvají na vrchol a stanují nedaleko zmíněného kostelíka.

V letošním roce vyrazili účastníci v pátek odpoledne z Lázní Bělohradu přes Bažantnici a Tetín do Miletínských lázní, kde ve starém lomu v bývalém skautském táboře nocovalo 23 táborníků v 11 stanech a 3 pod širákem. Teplota v noci dosahovala -3 st.C. V sobotu se většina táborníků přesunula různými trasami na vrchol Zvičiny, kde druhou noc spalo 32 osob v 15 stanech a 3 opět pod širákem. Noční mráz -5 st.C vykouzlil na stromech i stanech nádhernou jinovatku. Večer se účastníci sešli v Raisově turistické chatě, kde k posezení a večeři zahrál kamarád Sam z Dubence se svojí kapelou Torzo a jako hosté si s nimi zahráli Petr Randus z Nového Boru a Soňa Poláčková z Lanškrouna.

A na závěr několik nej... tohoto táboření. Nejstarším účastníkem táboření byl Z. Tománek ze Sokolova (72 let), nejmladším Vojtěch Hejný z Lanškrouna (5 let). Z největší dálky přijel Marek Hořejš z Ostravy.

Další zimní táboření v letošním roce bude Vláďa Sluka organizovat počátkem března 2022 na Kozákově. Všichni jsou srdečně zváni.

Jan Tomíček